Jest w psychologii społecznej takie zjawisko jak jaźń odzwierciedlona. Ludzie mają określoną i często ugruntowaną wizje samych siebie. To jak postrzegają swoje postawy czy poglądy jest bardzo subiektywne. Zdarza się jednak, że to co myślimy na swój temat mija się z tym w jaki sposób jesteśmy postrzeganie przez innych.  Zderzenie ze sobą tych dwóch wykluczających się wizji swojego JA, powoduje zaburzenie postrzegania własnej tożsamości – krótko – wizja samej siebie nagle zostaje nadszarpnięta.

„Song nauczycielki” to swego rodzaju studium przypadku Lotte Bøk, dojrzałej, inteligentnej kobiety z ugruntowanymi poglądami i opinią na swój temat. Historia toczy się na tle środowiska uniwersyteckiego vs życia prywatnego. Pewnego dnia do wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych przychodzi student, Tage Bast, prosząc o udział w jego eksperymencie. Jest w trakcie realizacji swojego projektu i filmuje wybranych przez siebie nauczyciel, pokazując ich środowisko zawodowe oraz prywatne. Lotte wyraża zgodę i z czasem wchodzi w eksperyment całą sobą.

Nasza bohaterka jest osobą ustatkowaną. Ma swój własny światopogląd i podejście do życia i delektuje się każdym dniem. Jednak kiedy godzi się na udział w projekcie, wtedy jej ładnie poukładane życie zaczyna przybierać formę nieładu. Czy aby na pewno jest taka jak się jej wydawało? Szczególnie uczy klasycznych dzieł Bertolta Brechta Będzie filmował wielu nauczycieli w szkole prywatnie i zawodowo, aby wyjaśnić związek między osobą prywatną i zawodową. Na swoich zajęciach omawia wraz ze studentami (przynajmniej teoretycznie) klasyczne dzieła Bertolta Brechta

Song nauczycielki to bardzo dobra literatura. Prowokuje do przemyśleń nad tym kim jesteśmy, kogo gramy i tym jak inni odbierają tą naszą grę na arenie życia.  Jednak wiem na pewno, że nie każdemu przypadnie do gustu. Fabuła toczy się powoli. Leniwym egzystenczonalnym tempem. Jest sporo nawiązań do Bertolta Brechta, a

To co może nużyć, to długie wywody na temat twórczości Brechta. Wplecione są w fabułę przede wszystkim za sprawą wykładów jakie prowadzi główna bohaterka.

Recommended Posts