Dania, osiedle Bellahøj, miejsce, które jest przesiąknięte demonami jego mieszkańców. Cmentarzysko marzeń i nadziei na lepsze życie. Kraina przestępczości, przemocy bólu i życiowego syfu. Jednak to nie tylko miejsce egzystencjalnego bagna, ale również instynktów realizowanych szybko i mechanicznie. Właśnie tam poznajemy Sus, dziewczynę, a już właściwie już kobietę, zmuszonej do codziennej walki o siebie. To od niej zależy czy przetrwa i od jej decyzji zależy jak potoczy się jej życie.

Sus jednak jest skupiona na jednym – na swoim celu do którego konsekwentnie dąży. Wyznacza sobie wyzwania, które zbliżają ją do jego realizacji. Nie są to jednak byle jakie wyzwania, a kosztujące sporej walki z samą sobą, jednak tylko taka postawa pozwoli jej skosztować smaku zemsty.

Można napisać że Życie Sus to mroczna skandynawska historia, jednak ta mroczność jest przede wszystkim wewnątrz samej bohaterki oraz w jej relacji z samą sobą. Choć widzimy gdzie Sus żyje i jak żyje to największy mrok jest w niej samej. Jej otoczenie nie jest cukierkowym wydaniem Skandynawii. Nie ma cudownych widoków czy rowerków z koszyczkiem. Jest jego ciemna strona. Blokowiska, narkotyki, alkohol, przemoc, ból i śmierć. Historia przytłacza i rozpościera czarne emocjonalne chmury nad czytelnikiem. Sama historia jest krótka nie rozmywa się za specjalnie na wątki poboczne. Skupia się na Sus oraz jej planie działania – konsekwentnym i bezwzględnym.

Nie spodziewajcie się typowej skandynawskiej powieści, choć przyznam, że może typowa nie jest dobrym określeniem, ale na pewno nie jest to historia z zagadką, śledztwem czy ze zbrodnią w tle.  Trzeba przyznać, że jednym ze słów, która mogłabym ją określić to przytłaczająca, męcząca swoim brudnym klimatem i instynktownym trybem życia. Już stawiając kropkę napiszę, że jest to dobra książka z ciekawą fabułą, ale mam tak ogromną niechęć do głównej bohaterki że raczej nie sięgnęłabym po książkę raz jeszcze. Myślę że autor spełnił świetnie swoje zadanie napisał dobrą powieść z wyrazistym charakterkiem głównej bohaterki, a to że mnie potwornie zniechęciła do siebie to tylko realizacja zadania na piątkę.

Życie Sus Jonasa T. Bengtssona zostało wydane w ramach Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich wydawnictwa Poznańskiego.  To pierwsza książka tego duńskiego autora jaką miałam okazję przeczytać. Planuję również sięgnąć po dwa pozostałe tytuły, które wydano w Polsce czyli „Submariono” oraz „Baśń”.

Recommended Posts