Dwie Siostry autorstwa Åsne Seierstad to książka na której tłumaczenie z niecierpliwością czekałam. Autorkę poznałam już przy reportażu Jeden z Nas, który dotykał tematu masakry na wyspie Utøya. Zarówno Jeden z nas jak również Dwie siostry to literatura z gatunku non fiction, ale napisana jak powieść dokumentalna i pomimo trudnego tematu, treść jest przystępna, co nie oznacza, że łatwa i przyjemna.

Pewnego, wydawałoby się zwyczajnego dnia tytułowe siostry wychodzą z domu i już nie wracają. Okazuje się, że dziewczyny postanowiły, świadomie dołączyć do tak zwanego państwa ISIS. Powiadamiają o tym rodziców co burzy ich cały dotychczasowy świat o który walczyli dla córek. Ojciec dziewczyn nie ma zamiaru tak zostawić sytuacji i postanawia je Nie jest to proste choćby dlatego że dziewczyny same wybrały taką drogę. Nie zostały przymuszone. Autorka za pomocą opowieści dwóch sióstr porusza problem z którym boryka się dziś Europa. Często kolejne pokolenia emigrantów nie czują wspólnoty z wartościami europejskimi. Nie czują się „u siebie”, czegoś im brakuje i szukają. Wtedy wydarzyć się może to co najgorsze bo pole do popisu mają macki eksternistów.

Åsne Seierstad wprowadza czytelnika w życie pewnej rodziny, której losy z dnia na dzień zmieniają się o 180 stopni. Dwie siostry, Somalijki żyjące wraz z rodziną w opiekuńczej i liberalnej Norwegii, gdzie mają wolny dostęp do wszelkich dóbr i obywatelskiej wolności, które mają wszelkie możliwości aby żyć względnie szczęśliwie z pełnymi prawami obywatelskimi pewnego dnia świadomie z tego rezygnują aby dołączyć do państwa islamskiego.

To co cenne dla mnie w tym reportażu to spojrzenie autorki na problematykę dżihadu. W tej historii nic nie jest po prostu czarne i białe. Nic nie jest na tyle proste, aby wskazać palcem i jednoznacznie ocenić. Historia tak na prawdę nie zaczyna się z dnia na dzień, ma swoje korzenie i swoje motywy. Macki fundamentalizmu i chorych ideologii potrafią sięgać bardzo daleko i wciągać głęboko. Seierstad porusza za pomocą reportażu bardzo głęboki, wielowarstwowy problem. Zdecydowanie każdy z nas powinien sięgnąć do lektury Dwie Siostry podobnie jak do książki Jeden z nas.

Recommended Posts